תיקים כראי להתפתחות מעמד האשה המודרנית במאה העשרים

בזמן האחרון במסגרת מחקר שבצעתי על תיקי וינטאג', נתקלתי בעיצובי תיקים שהיו מקובלים בשנות ה-30 של המאה העשרים, ומאוד אהבתי. כדי להבין קצת את הרקע, כדאי לדעת ששנות ה-30 אופיינו במספר תהליכים תרבותיים וכלכליים שהשפיעו על כל תחומי החיים.


Wall Street Crash which resulted in the Great Depression-

לאחר מלחמת העולם הראשונה, העולם היה עדיין בהתאוששות כלכלית, כשבסוף שנות העשרים פקד את האנושות משבר כלכלי גדול, בעקבות נפילת הבורסה ב - Wall Street.


Art Deco-

ארט דקו באדריכלות, הייתה תנועה ענקית שיצרה סגנון חדש לגמרי שאופיין בשימוש בגיאומטריה פשוטה אך נועזת, חומרים יוקרתיים, תכנון דרמטי ואיכות ללא רבב; תהליך החיבור בין המאפיינים השפיע על אורח החיים ועל האופנה. הוא הגביר את היצירתיות המשמשת בייצור ועיצובים של בגדים ואביזרים. הרבה יותר תיקים וארנקים קבלו צורה שונה וכבר לא היו מרובעים. החומרים השונים שבהם החלו להשתמש כמו פלסטיק, חרוזים ורוכסנים באו להעיד על אורח החיים וסגנון החיים שכולם באותה תקופה רצו לחיות.Arts and Crafts movement-

במקביל, פרחה תנועת האומנויות ועבודות היד שבאה להתריס כנגד המהפכה התעשייתית שהביאה לתיעוש האומנות והעיצוב. תנועה זו גם היא, נוסדה על ידי אדריכלים, ודגלה בקווים רכים ונשיים.

שילוב של כל אלה, הביא ליצירת תיקים גדולים יותר, שימוש בצורות גאומטריות, חומרים רכים וקישוטים, לא ויתרו על הקישוטים על אף הזמנים הקשים, פשוט החליפו אלמנטים יקרים בזולים יותר. כדי להבין איך הגענו עד הלום, כדאי ללכת קצת אחורה, לתחילת המאה העשרים. נשים שהו רוב הזמן בביתן ולא נזקקו לתיקים גדולים, בעיקר השתמשו בצרורות קטנים שהיו קשורים לחגורה. מכיוון שהשימוש היה ביתי, לא הושקעה מחשבה מרובה בעיצוב. תיקים גדולים שימשו למסעות ועוצבו כמזוודות או כתיקי מסע. בשנות העשרים, נשים החלו לצאת מביתן ובקרו בחנויות וב- "קניונים" של אז וחווית הקניות הפכה לחברתית. הן נזקקו לתיק גדול יותר, אז נולדו התיקים הקשיחים עם מסגרות המתכת, תיקי בד מקושטים בחרוזים ורקמה. היה שימוש רב בידית אחיזה אמצעית על שורש כף היד. למעשה התיקים סימלו את החופש והעצמאות של הנשים שהחלה להפציע.

התיק הזה שעיצבתי בהשראת שנות ה-30 עשוי מעור רך, יש לו צורה חצי עגולה, במקום הקישוטים, השתמשתי בעור חלק ובעור עם תבליט, והאחיזה היא באמצעות ידיות פלסטיק קשיחות. הוא יותר גדול, מהתיקים שהיו מקובלים בשנות השלושים, והותאם לצרכים של הנשים המודרניות של המאה ה-21. מאוד אוהבת וינטאג', תיקי וינטאג' מהווים השראה, אבל תמיד אבחר באלמנטים מודרניים כדי להתאים אותם לימינו. מה אתם חושבים, האם אתם אוהבים וינטאג', טאץ' של וינטאג' בתיקים עכשוויים, או הייתם מעדיפים עיצובים חדשים בלבד?

1. https://gem.app/stories/a-brief-history-of-handbags-in-the-20th-cent

2. https://vintagedancer.com/1930s/1930s-handbags-purses-history/

3. https://charlottenua.wordpress.com/2014/10/11/ba1-researching-into-1930s-american-fashion-women

pictures

1. the power of purse handbags – Anna Johnson

2. Bags a selection from The Museum of Bags and Purses, Amsterdam – Sigrid Ivo

0 views

© LIKA MIA, Leather Design all rights reserved